«Από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια», λέει ο θυμόσοφος λαός, αλλά εμείς θα το μετατρέψουμε σε… από μικρό κι από τρελό έρχονται οι διακρίσεις!...
ΔΕΙΤΕ ΤΑ 2 ΣΧΟΛΙΑ

Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This

2 σχόλια:

nick είπε...

Η Εθνική μας ομάδα των νέων ανδρών επιβλήθηκε της Γαλλίας με 90-85 στον μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, σε ένα παιχνίδι σκέτη απόλαυση! Πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά ο Κώστας Παπανικολάου.

Ήταν το 5ο χρυσό ευρωπαϊκό μετάλλιο σε επίπεδο μικρών Εθνικών ομάδων για το ελληνικό μπάσκετ, το δεύτερο συνεχόμενο, μετά το περσινό στην Αμαλιάδα και ο τρίτος σερί τελικός σε μεγάλη διοργάνωση μέσα σε ένα χρόνο, αφού μεσολάβησε και το πρόσφατο ασημένιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων της Νέας Ζηλανδίας.

Ο Κώστας Μίσσας ευτύχησε να έχει επτά παίκτες με… καυτό χέρι και διψήφιο αριθμό πόντων, που πήραν από το χέρι την ομάδα και από το 50-59 του 23ου λεπτού, έφεραν τα πάνω κάτω και την οδήγησαν στην κατάκτηση της νίκης, του χρυσού και της κορυφής της Ευρώπης.

Ο Παπανικολάου είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γιαννόπουλος 14 με 4/6 τρίποντα, Σλούκας επίσης 14 με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Μπόγρης κι αυτός 14 με 3 ριμπάουντ, ο Κασελάκης 11 με 4 ριμπάουντ και οι Γιάνκοβιτς-Παππάς από 10, με τον δεύτερο να έχει και 5 ασίστ!

Για τη Γαλλία ο Τζάκσον ήταν συγκλονιστικός με 32 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά δεν μπορούσε να τα κάνει όλα μόνος του. Ακολούθησε ο Ντιό με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, αλλά όταν όλα είχαν κριθεί.

Με πολύ ενθουσιασμό στην εξέδρα και το παρκέ ξεκίνησε το παιχνίδι στο Βενετόκλειο, με τις δύο ομάδες να σηκώνονται αρκετά από τη γραμμή του τριπόντου. Στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν 5-4, με τους Γάλλους να τρέχουν και να σουτάρουν, μένοντας πιστοί στο παιχνίδι τους και την Εθνική μας ομάδα να ψάχνει να βρει ένα ρυθμό.

Στα μισά της περιόδου οι Γάλλοι βρέθηκαν στο +5, 7-12, σε ένα σημείο όπου ο ρυθμός του αγώνα ήταν… φρενήρης, με τους «τρικολόρ» να τρέχουν και τους παίκτες του Κώστα Μίσσα να ακολουθούν. Με τρία λεπτά για το δεκάλεπτο ο φωτεινός πίνακας έγραφε 9-12, με το θέαμα να είναι πολύ ωραία, παρότι υπήρχαν αρκετές άστοχες προσπάθειες.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου η Εθνική μας ομάδα έκλεισε την περίοδο στο +6 για πρώτη φορά στο ματς, 22-16, ξεσηκώνοντας την εξέδρα! Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σλούκα να ευστοχεί σε τρίποντο και να σημειώνει το 25-16 για τα αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα ως εκείνο το σημείο.

Με ένα ακόμη τρίποντο του Παπανικολάου το σκορ έγινε 28-16, με την Εθνική μας να έχει 5/8 δίποντα και 6/10 τρίποντα, αλλά και επτά ασίστ έναντι μόλις μια των αντιπάλων μας, διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα των Γάλλων. Στο τρίλεπτο το προβάδισμα της γαλανόλευκης ήταν στους εννέα πόντους, 28-19, ενώ με πέντε λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, στους οκτώ, 31-23.

Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο τεχνικός των Γάλλων έδειξε να δυσκολεύει τους διεθνείς μας, οι οποίοι δεν είχαν καθαρό μυαλό να γυρίσουν τη μπάλα και να προσπαθήσουν να τη διασπάσουν και προσπαθούσαν με τρίποντα να το κάνουν. Αντίθετα, οι «τρικολόρ» αργά αλλά σταθερά, προσπαθούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά και στο επτάλεπτο το σκορ ήταν 37-30.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, με απανωτά λάθη των Ελλήνων, οι Γάλλοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι, 39-37, κλείνοντας οποιαδήποτε προσπάθεια γινόταν από τη βασική γραμμή και βρίσκοντας χώρο και χρόνο για να σουτάρουν ελεύθεροι. Το εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 45-39, χάρη σε εύστοχο σουτ τριών πόντων του Παππά στο φινάλε του ημιχρόνου

Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ για την Ελλάδα, ενώ ο Παππάς ακολουθούσε με 8 πόντους και 2 ασίστ. Για τη Γαλλία ο Τζάκσον είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, με τον Ντιό να προσθέτει 11 με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Όσον αφορά την ομαδική στατιστική, η Εθνική μας είχε: 7/12δ., 10/20τρ., 14ριμπ., 12ασ., 5λ., ενώ οι Γάλλοι: 11/17δ., 4/13τρ., 15ριμπ., 3ασ., 6λ.

Με σερί 7-0 ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους Γάλλους, οι οποίοι όχι μόνο έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, αλλά πέρασαν μετά από ώρα και μπροστά στο σκορ με 45-47, με τη συμπλήρωση του δίλεπτου. Λίγο μετά το τετράλεπτο, η Ελλάδα ανέκτησε το προβάδισμα, 50-49, αλλά οι Γάλλοι ξανά με τρίποντο πήραν τα ηνία, 50-52, σε ένα παιχνίδι με πολύ αγωνία, μεγάλο ενδιαφέρον και αμφίρροπη εξέλιξη.

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τριαντάλεπτο και τον Τζάκσον να κρατά μόνος του τη Γαλλία και το παιχνίδι, οι «πετεινοί» ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στους επτά πόντους, 50-57, αναγκάζοντας τον Κώστα Μίσσα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, προσπαθώντας να διορθώσει κα κακώς κείμενα.

Οι διεθνείς μας κατάφεραν να βρουν λύσεις σε άμυνα κι επίθεση και στο οκτάλεπτο να πλησιάσουν στο καλάθι, 57-59, ξαναβάζοντας «φωτιά» στο ματς. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να προσφέρουν εκπληκτικό θέαμα και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από το 50-59 να κάνει ένα απίστευτο σερί 14-2 και να μπαίνει στην τελική ευθεία με προβάδισμα τριών πόντων, 64-61!

Το ελληνικό σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, με την Εθνική μας να φτάνει και στο +10, 71-61, με τη συμπλήρωση δύο λεπτών και κάτι και τέσσερις παίκτες της Ελλάδας να έχουν ήδη διψήφιο αριθμό πόντων. Από την άλλη, ο Τζάκσον «σίγησε» σε εκείνο το σημείο και δεν υπήρχε κάποιος άλλος για να αναλάβει το σκοράρισμα.

Με πέντε λεπτά ακόμα να απομένουν για το φινάλε του μεγάλου τελικού, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 73-68, με τους Γάλλους να κάνουν τη δική τους προσπάθεια για επιστροφή στο ματς, μετατρέποντας τις τελευταίες στιγμές του αγώνα σε θρίλερ. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Κασελάκη και δύο βολές του Μπόγρη έκαναν αμέσως το σκορ 78-68 «κόβοντας» τα πόδια… και τα χέρια των αντιπάλων τους.

Και εκεί κάπου η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού εκτός από αγωνιστικό προβάδισμα, η γαλανόλευκη είχε και ψυχολογικό και σε τέτοιο επίπεδο οι διεθνείς μας έδειξαν ότι δεν αστειεύονται! Με τρία λεπτά να απομένουν το σκορ είχε γίνει 80-68, με τους Γάλλους να κοιτούν αποσβολωμένοι τα τεκταινόμενα στο παρκέ και να είναι τόσο απογοητευμένοι, ώστε να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Έτσι κι έγινε, με την Εθνική μας ομάδα να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ να τα πανηγύρια να ξεκινούν μέσα από το γήπεδο, να μεταφέρονται στον πάγκο και από κει σε όλη τη Ρόδο και την υπόλοιπη Ελλάδα! Τελικό σκορ 90-85 και η Εθνική μας ομάδα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου!

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-39, 64-61, 90-85

ΕΛΛΑΔΑ: Μάντζαρης 2, Μούρτος, Τσακαλέρης, Παππάς 10 (2), Γιαννόπουλος 14 (4), Σακελλαρίου, Παπανικολάου 15 (4), Σλούκας 14 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Μπόγρης 14, Κασελάκης 11 (2), Σαρικόπουλος

ΓΑΛΛΙΑ: Ονά Εμπό 3 (1), Ερτέλ 9 (1), Ντιό 21 (3), Σαμπέ 2, Εμπαγέ, Ραποσό 4, Γκομί, Τζάκσον 32 (6), Καμαρά 2, Σεραφίν 10, Τορτοζά, Ντα Σιλβέιρα 2