ΓΡΑΦΟΥΜΕ , ΜΕ ΣΤΙΛ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ.

Πέμπτη 30 Ιουλίου 2009

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΟ ΟΣΛΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ ΜΕ 1-2

Αγκαλιά με την πρόκριση στον 4ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, που νίκησε 2-1 τη Βαλερένγκα στο Οσλο, στον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού...
ΔΕΙΤΕ ΣΧΟΛΙΑ

Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This

1 σχόλιο:

nick είπε...

Ο Λίνο στο 31΄ και ο Μουσλίμοβιτς στο 37΄ πέτυχαν τα γκολ για τον "Δικέφαλο του Βορρά", πριν μειώσει ο Στόρμπεκ στο 42΄. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη στην Τούμπα.

Μόλις ο ΠΑΟΚ βρήκε τα "πατήματά" του στο γήπεδο "Ούλεβαλ", τα πράγματα απλοποιήθηκαν, αφού ήταν εμφανώς ανώτερη ομάδα από τους Νορβηγούς. Το πρώτο ημίωρο ήταν αναγνωριστικό, μολονότι στο διάστημα αυτό ο "Δικέφαλος" έχασε μια σπουδαία ευκαιρία, σε τετ-α-τετ του Μουσλίμοβιτς με τον Πέρκινς (απέκρουσε ο Αμερικανός γκολκίπερ) στο 9΄. Στη συνέχεια οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος κυριάρχησαν και στο 31΄ άνοιξαν το σκορ με εξαιρετικό απευθείας φάουλ του Λίνο. Μόλις έξι λεπτά αργότερα, σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς βγήκε μόνος του και αυτή τη φορά δεν αστόχησε, γράφοντας το 0-2. Ωστόσο, στην προσπάθειά του να σκοράρει τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, προκαλώντας την ανησυχία του Σάντος και των συνεργατών του. Το ιδανικό θα ήταν, να ολοκληρωθεί με αυτό το σκορ το ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να μειώσουν στο 42΄, με κεφαλιά του Στόρμπεκ από φάουλ του Ζάγιτς. Ο τραυματισμός του Βόσνιου και η κακή (λόγω βροχής) κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, ήταν τα στοιχεία για τα οποία ο ΠΑΟΚ δεν είχε το ίδιο καλή απόδοση, στο δεύτερο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως ο Χαλκιάς είχε καλές τοποθετήσεις όποτε χρειάστηκε. Παράλληλα, ο Αναστασάκος έχασε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει ένα τρίτο γκολ στο 66΄, όμως το τελικό 2-1 πιθανότατα θα αποδειχθεί αρκετό για την πρόκριση στον 4ο γύρο.

Διαιτητής: Αλεξάντρου Ντεακόνου (Ρουμανία)
Κίτρινες: Ζάγιτς - Τσιρίλο

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ (Μάρτιν Αντρεσεν): Πέρκινς, Χάγκεν (59΄ Σινγκ), Στόρμπεκ, Νούρι, Φουενμάγιορ, Λι (46΄ Φελά), Άντρεσεν, Χέσταντ, Ζάγιτς, Μοχ. Αμπντελαουί (75΄ Μπέρε), Σέτερνες
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μπιζέρα, Τσιρίλο, Γκαρσία, Φωτάκης, Ίβιτς (64΄ Φιλομένο), Κονσεϊσάο, Σορλέν (87΄ Μαλεζάς), Μουσλίμοβιτς (40΄ λ.τρ. Αναστασάκος)