ΓΡΑΦΟΥΜΕ , ΜΕ ΣΤΙΛ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ.

Πέμπτη 13 Αυγούστου 2009

ΠΑΟΚ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-0

Παρότι σε σχέση με τις φάσεις που δημιούργησε το 1-0 είναι πολύ φτωχό, ο ΠΑΟΚ άφησε καλές εντυπώσεις στο φιλικό κόντρα στον Εργοτέλη...
ΔΕΙΤΕ ΤΑ 3 ΣΧΟΛΙΑ

Add To Facebook Add To Twitter Add To Yahoo Add To Reddit Fav This With Technorati Add To Del.icio.us Digg This Stumble This

3 σχόλια:

nick είπε...

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Σορλέν με κεραυνό στο 90', με τον Φερνάντο Σάντος εν' όψει των αγώνων με Χέρενφεεν να καλείται να λύσει το πρόβλημα της επιθετικής ανομβρίας. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Κρητικούς που στάθηκαν πολύ καλά στη Τούμπα.Με μοναδική εξαίρεση τον αγώνα με την Βαλερένγκα στη Νορβηγία, ο φετινός ΠΑΟΚ δείχνει να μην μπορεί να στείλει μπάλα στα δίχτυα. Το πρόβλημα αυτό φάνηκε και στο φιλικό με τον Εργοτέλη στη Τούμπα, όπου για ακόμα μία φορά οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος είχαν τον έλεγχο, έχασαν πολλές και καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν. Αυτό έκανε έστω και στο 90' ο Σορλέν με δυνατό σουτ. Αν εξαιρέσουμε την επιθετική ανομβρία, το τεστ του ΠΑΟΚ εν' όψει Χέρενφεεν ήταν θετικό, ειδικά για την ομάδα του πρώτου μέρους, όπου είχε και καλύτερη κυκλοφορία. Θετικά τα συμπεράσματα και για τον Εργοτέλη, με τους Κρητικούς να κοιτάζουν στα μάτια τους αντιπάλους τους και να δείχνουν πως και φέτος είναι σε θέση να πετύχουν άνετα τον στόχο της παραμονής και να έχουν βλέψεις και για κάτι παραπάνω.

Άρεσε, αλλά του έλειπε το γκολ

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ σίγουρα άφησε καλές εντυπώσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασαν πολλές φορές απέναντι από τον Πόζα, ο οποίος είτε κατάφερνε να αποκρούει, είτε έβλεπε τους αντιπάλους του να αστοχούν. Στα πρώτα 45 λεπτά οι πρωταγωνιστές και δυστυχώς γι' αυτούς ήταν και αρνητικοί, ήταν οι δύο βοηθοί, Βελούδης και Βλάχος. Ο Πρώτος στο 12' δεν είδε πως η μπάλα πέρασε την γραμμή σε κεραυνό του Φιλομένο και ο δεύτερος υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Χίμπλινγκερ που με κεφαλιά σκόραρε στο 28'.

Με 4-2-3-1 ο Σάντος και 4-4-2 ο Καραγεωργίου

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Πορτογάλος προπονητής ξεκίνησε με το αγαπημένο του 4-2-3-1 και του Κρέσιτς κάτω από τα δοκάρια, τον Σαβίνι αριστερά, τον Μπιζέρα δεξιά και τους Τσιρίλο και Μαλεζά στο κέντρο της άμυνας. Το δίδυμξο των αμυντικών χαφ αποτέλεσαν οι Βερόν και Γκαρσία, με την τριπλέτα μπροστά να αποτελούν οι Βιεϊρίνια δεξιά, Ίβιτς στο κέντρο και Κονσεϊσάο δεξιά, έχοντας ως μοναδικό προωθημένο τον Φιλόμενο. Από την άλλη ο Νίκος Καραγεωργίου ξεκίνησε με τον Πόζα κάτω από τα δοκάρια, Χίμπλινγκερ και Σασιασβίλι κεντρικό αμυντικό δίδυμο, δεξιά και αριστερά Γιαλούσης. Στο κέντρο αγωνίζονται Μπέτο και Ζούνιορ, με Ρουμπάκη δεξιά και Ρομάνο αριστερά, ενώ στην επίθεση βρίσκονται οι Ορφανός και Μπουντιμίρ.

Αστοχία και λάθη βοηθών

Όπως προαναφέραμε στο πρώτο μέρος ένας πολύ καλός ΠΑΟΚ τα είχε όλα, αλλά όχι το γκολ. Είχε ένα δίδυμο Πορτογάλων που έκαναν ότι ήθελαν, καθώς τόσο ο Βιεϊρίνια στο φετινό του ντεμπούτο, όσο και ο Κονσεϊσάο συνεργάζονταν με κλειστά τα μάτια, ενώ πολύ θετικό ήταν και το ντεμπούτο του Σαβίνι. Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε στο 9' με τον Κονσεϊσάο να πιάνει το δυνατό σουτ και τον Πόζα να διώχνει σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα υπήρξε το πρώτο λάθος από τα δύο των βοηθών. Συγκεκριμένα ο Φιλομένο έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα πέρασε την γραμμή, όμως ο Βελούδης δεν το είδε και είπε να συνεχιστεί ο αγώνας, με τον Χαραλαμπίδη να ευθύνεται και αυτός, καθώς δεν υπήρξε στημένη φάση, για να την πάρει τελείως πάνω του ο βοηθός. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 20' και 26' οι Βιεϊρίνια και Κονσεϊσάο να αστοχούν μετά από πολύ καλή δική τους συνεργασία. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ώρα για τον Εργοτέλη να φωνάξει δικαίως. Οι Κρητικοί σκόραραν με τον Χίμπλινγκερ, με τον Βλάχος κακώς να σηκώνει το σημαιάκι του για οφσάιντ. Η μεγαλύτερη στιγμή για τον ΠΑΟΚ χάθηκε στο 37', με τον Φιλομένο μετά από φάουλ του Βιεϊρίνια να αστοχεί εξ' επαφής με κεφαλιά.

Άλλαξε σύστημα ο Σάντος

Στην επανάληψη ο ρυθμός συνολικά του αγώνα έπεσε και τα δύο πιο σημαντικά πράγματα ήταν η είσοδος και συνολικά η εμφάνιση του Βιτόλο, αλλά και η αλλαγή συστήματος από τον Σάντος, καθώς από το αγαπημένο του 4-2-3-1, έπαιξε 4-4-2 σε ρόμβο. Ο Κρέσιτς παρέμεινε στο τέρμα, Λίνο και Αποστολόπουλος ήταν στις δύο άκρες της άμυνας (αριστερά και δεξιά αντίστοιχα) και στο κέντρο οι Τσιρίλο και Μαλεζάς. Μπροστά από τους δύο μπακ έπαιξε ο Βιτόλο, ο Σορλέν ήταν αριστερά, ο Αμπουμπακαρί δεξιά και ο Ίβιτς πίσω από τους δύο επιθετικούς τον Αναστασάκο και τον Φιλομένο.

Κλασική ευκαιρία για Εργοτέλη

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Εργοτέλη να χάνει σημαντική ευκαιρία. Συγκεκριμένα στο 58' ο Μπούντιμιρ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κρέσιτς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά όσες φορές η μπάλα πήγαινε στον Φιλομένο ο Αργεντίνος δεν είχε τον τρόπο όχι απλά να τη στείλει στα δίχτυα, αλλά να κάνει κάτι καλό.

Έφτανε μια βολίδα του Σορλέν

Το παιχνίδι βάδιζε προς την ισοπαλία, αλλά στο 90' μίλησε η κλάση του Σορλέν. Ο Γάλλος με άπιαστο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σαβίνι (46΄Αναστασάκος), Τσιρίλο, Μαλεζάς, Μπιζέρα (40΄ Αποστολόπουλος), Βερόν (46΄ Αμπουμπακάρι), Γκαρσία (46΄ Βιτόλο), Ίβιτς, Βιεϊρίνια (46΄ Λίνο), Κονσεϊσάο (46΄Σορλέν), Φιλομένο.

Εργοτέλης: Πόσα (46΄ Δασκαλάκης), Γιαλούσης (54΄ Γελαδάρης), Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Βίσιο, Ρουμπάκης (74΄Δ. Κοιλιάρας), Τζούνιορ (70΄ Καρέλης), Μπέτο (78΄ Κορδουνούρης), Ρομάνο (54΄ Λεάλ), Ορφανός, Μπουντιμίρ (70΄ Φραγκουλάκης)

Λεπτό προς λεπτό
9' Πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κονσεϊσάο να πιάνει το δυνατό σουτ και τον Πόζα να διώχνει σε κόρνερ
12' Κεραυνός του Φιλομένο με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Πόζα και στη συνέχεια να φαίνεται πως περνά τη γραμμή χωρίς όμως ο διαιτητής να δείχνει τη σέντρα
20' Εξαιρετική ενέργεια του Βιεϊρίνια, ο οποπίος έκανε τη σέντρα για τον Κονσεϊσάο, με τον τελευταίο να αστοχεί από πολύ καλή θέση
26' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια να πιάνει το δυνξατό σουτ, αναγκάζοντας τον Πόζα να διώξει με πολύ ωραία προσπάθεια
28': Εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο μέσα στην περιοχή, ο Χίμπλινγκερ πετάγεται στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και σκοράρει με κεφαλιά, όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Το ριπλέι δε δικαιώνει την απόφαση του βοηθού.
33' Οι Πορτογάλοι του ΠΑΟΚ συνεργάζονται για ακόμα μία φορά άψογα, με τον Κονσεϊσάο να κάνει την μπαλιά στον Βιεϊρίνια που αστόχησε σε σουτ που έκανε
37' Κλασική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί το φάουλ και τον Φιλομένο να αστοχεί εξ' επαφής
40' Ο Αποστολόπουλος αντικαθιστά τον Μπιζέρα που αισθάνθηκε ενοχλήσεις
41' Πρώτη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Χίμπλινγκερ να κάνει την κεφαλιά από πολύ καλή θέση στέλνοντας τη μπάλα άουτ
45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46' Ο Δασκαλάκης πήρε τη θέση του Πόσα κάτω από τα δοκάρια
46' Οι Βιτόλο, Λίνο, Σορλέν, Αναστασάκος, Αμπουμπακάρι μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
54' Αλλαγές για τον Εργοτέλη με τους Λεάλ και Γελαδάρη να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο
58' Εντυπωσιακή προσπάθεια για τον Μπούντιμιρ ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κρέσιτς
66' Ο Ίβιτς βρήκε ωραία τον Φιλομένο, αλλά το πλασέ του Αργεντίνου ήταν εντελώς άστοχο
71' Καρέλης και Φραγκουλάκης θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο για τον Εργοτέλη
74' Ο Κοιλιάρας είναι μία ακόμα αλλαγή στο παιχνίδι
87' Ο Λίνο εκτελεί φάουλ και ο Ίβιτς με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα πάνω στον Δασκαλάκη
90' ΓΚΟΛ!!!! Ο Σορλέν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0

Αποθέωση Γκαρσία

Ο Πάμπλο Γκαρσία είναι το πρόσωπο του αγώνα με το σύνθημα «ΠΑΟΚ θρησκεία, τρομοκρατία, τιμή και δόξα στον Πάμπλο τον Γκαρσία» να ακούγεται συνέχεια στο γήπεδο της Τούμπας, λόγω και του μεταγραφικού σήριαλ με τον Ουρουγουανό, που όπως όλα δείχνουν θα παραμείνει στον δικέφαλο του βορρά

Οι ενδεκάδες

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Σαβίνι, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Μπιζέρα, Βερόν, Γκαρσία, Ίβιτς, Βιεϊρίνια, Κονσεϊσάο, Φιλομένο Εργοτέλης: Πόζα, Γιαλούσης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Βίσιο, Ρουμπάκης, Τζούνιορ, Μπέτο, Ρομάνο, Ορφανός, Μπουντιμίρ